Oświetlenie dla sportowców 0
Oświetlenie dla sportowców

Oświetlenie dla sportowców - okazje w czasie których warto zadbać o swoją widoczność

Uprawianie sportu na świeżym powietrzu poza oczywistymi walorami prozdrowotnymi, może nieść za sobą różnego rodzaju ryzyko. Wielokrotnie słyszeliśmy od naszych klientów  o podwodach, dla których kupują odblaski czy inne oświetlenie dla siebie oraz swoich dzieci. Oczywistą kwestią jest trenowanie po zmroku, jednak nie tylko wtedy jesteśmy gorzej widoczni. Oto inne sytuacje, w czasie których warto poprawić swoją widoczność.

Używanie dróg publicznych w czasie treningu: jeśli biegasz, jeździsz na rowerze lub nawet spacerujesz poboczem drogi, po której  przemieszczają się również samochody, warto zadbać o to, abyś był widoczny z jak największej odległości. Sam jeżdżąc na rowerze zawsze mam na sobie odblaskową kamizelkę GATO (omówienie niżej), dzięki czemu kierowca widzi mnie już z daleka i może przygotować manewr mijania. Nie bez powodu wprowadzono nakaz jazdy na światłach dziennych przez całą dobę.

Aktywność fizyczna w lesie: jakkolwiek strasznie może to nie zabrzmieć, biegając w lesie możemy trafić na myśliwego. Mimo, że temat polowań jest mocno kontrowersyjny musimy być przygotowani na ewentualne niebezpieczeństwo z nim związane. Znane są przypadki postrzelenia ludzi w lesie, oraz myśliwych tłumaczących, że pomylili człowieka z dzikiem.  Zwierzyna leśna raczej nie nosi na sobie odblasków, dlatego łatwiej będzie nas od niej odróżnić.

Niesprzyjające warunki atmosferyczne:  pewnie większość z Was spotkało w czasie treningu załamanie pogody - wyruszamy w drogę w dobrych warunkach pogodowych, a wracamy w ulewie i przy ograniczonej widoczności. Wtedy warto zadbać o to, abyśmy byli widoczni, ponieważ czasem widoczność w czasie gwałtownych opadów spada do zaledwie lilku metrów, a my ubrani w ciemne kolory stajemy się niewidoczni dla kierowców nawet w środku dnia. 

 

 

Aktywność fizyczna późnym popołudniem: nie tylko po zmroku jesteśmy gorzej widoczni. Często już na godzinę przed zmrokiem zapada szarość i drastycznie spada widoczność na drodze. Wtedy pomimo, że my przemieszczając się relatywnie wolno, dobrze adoptujemy się do oświetlenia, to kierowcy jadąc z większą prędkością mają już pogorszoną widoczność. Dlatego zaczynając trening w ciągu dnia, nawet planujemy jego zakończenie przed zachodem słońca, jesteśmy już narażeni na bieg czy jazdę w ciemności. Nie będąc na to przygotowanym zmniejszamy swoje bezpieczeństwo.

Jakie oświetlenie stosować?

Do wyboru mamy kilka rodzajów oświetlenia, które można stosować zarówno jako podstawę, jak i jako dodatek w zależności od uprawianej dyscypliny sportu. Omówię je w kolejności, od rozwiązań najtańszych po najdroższe.

1. Lampa runner Clip (klik)

Niewielka i lekka lampka dająca czerwone światło, którą można zamontować do buta, plecaka, kasku, odzieży. Jest łatwa w obsłudze i nie przeszkadza w czasie użytkowania.

 

2. Odblaskowa kamizelka (klik)

Zapewni nam dodatkową widoczność dzięki dużym elementom odblaskowym, jak i jaskrawemu, żółtemu kolorowi. Przewiewna konstrukcja nie będzie powodowała dodatkowego pocenia, a dzięki wyjątkowo lekkiej wadze, kamizelka pozostanie dla nas zupełnie niezauważalna. Atutem jest także mała kiszonka na zamek do której można schować drobazgi takie jak klucze do domu.

 

3. Opaska na ramię (klik)

Wielofunkcyjna, świecąca opaska na ramię występująca w kilku kolorach (m.in czerwony, zielony, pomarańczowy itp). Znajdzie ona zastosowanie nie tylko w czasie aktywności fizycznej - dzięki swoim niewielkim rozmiarom może być również stosowana w trakcie zwykłego, wieczornego spaceru.

4. Światło kinetyczne bez baterii (klik)

Oświetlenie, które nie potrzebuje baterii - lampka świeci wtedy, kiedy jesteś w ruchu. Szczególnie polecana dla biegaczy, którzy w naturalny sposób wprawiają lampkę w ruch. Dzięki niej masz pewność, że nigdy nie pozostaniesz niewidocznym, ponieważ bateria nigdy się nie wyczerpie. Łatwa w montażu - może być przytwierdzona do buta, plecaka czy elementów ubrania.

5. Szelki odblaskowe z funkcją świecenia (klik)

Jedna z najbardziej uniwersalnych form oświetlenia. Świeci zarówno światłem odbitym dzięki odblaskom oraz, po włączeniu, diodami LED (białe światło z przodu, czerwone z tyłu). Dzięki temu nawet po wyłączeniu oświetlenia nadal pozostajemy doskonale widoczni dla użytkowników dróg. Szelki są regulowane, więc nadadzą się doskonale zarówno dla małych jak i dużych. Występują w trzech kolorach z których każdy jest odblaskowy: żółty, biały i różowy.

6. Czołówka (klik)

Czołówka, poza tym, że daje światło, dzięki któremu jesteś widoczny dla innych, oświetla także drogę przed Tobą. Niezbędny element osób biegających poza miastem po zmroku - przydatna także w turystyce.

7. Oświetlenie na szelkach (klik)

Opcja która nie dość, że oświetla drogę, to dodatkowo poprawia naszą widoczność zarówno z przodu jak i z tyłu. Przydatne zarówno w sporcie, jak i innych aktywnościach na świeżym powietrzu np. turystyce.

8. Kamizelka sportowa odblaskowa (klik)

Kamizelki odblaskowe sprzedawane głównie z myślą o kierowcach samochodów, często są używane przez sportowców-amatorów. Przekonuje ich dobra widoczność oraz niska cena, jednakże materiały z jakich wykonane są te kamizelki często nie przepuszczają powietrza i nie są skrojone z myślą o aktywności fizycznej. Firma GATO, jako producent odzieży sportowej, wie jak uszyć i zaprojektować kamizelkę która nie będzie przeszkadzała, np. w bieganiu, a do tego będzie uszyta z materiałów przepuszczających powietrze. Dodatkowym autem jednego z modeli kamizelek jest umieszczony z tyłu pasek LED, który znacząco poprawia naszą widoczność.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl